Bože, Brute, už i ty píšeš o kryptoměnách?! Opravdu jsem nechtěl, ale při kontrole svého panství jsem si psal poznámky a řekl si, že by se mohly hodit i ostatním. Dnes to tedy bude ze zcela jiného soudku a budeme zabrušovat do oblasti investic.

Nenabízím vám holy grail, nebudu na kryptoměny pět ódy a nedozvíte se ani jaká měna půjde to the moon. Dozvíte se, co investice do kryptoměn (z mého pohledu) obnáší, a na co byste se měli připravit, pokud kryptoměnová horečka zasáhne i vás a vy neudržíte peněženku v kalhotách.

1) V tuto chvíli je investování do kryptoměn velice složité

V porovnání s dalšími investičními produkty, ať už mluvíme o P2P, akciích, fondech, vyberte cokoliv. Portfolio, které se skládá z 8 kryptoměn vyžadovalo:

  • prakticky každá svou peněženku kvůli bezpečnosti
  • jako lajk jsem vyzkoušel pět burz (ve výsledku stačí dvě)
  • každá peněženka bude mít jiný způsob zálohy, pokud přijdete o data a nebudete mít zálohu,
    přišli jste o své peníze
  • bez znalosti angličtiny bych se nehnul

2) Nákup kryptoměn není o nic jednodušší než jejich správa

Velkou část kryptoměn nekoupíte ve fiat měně a už vůbec ne v českých korunách (za CZK nakoupíte na Coinmate a zajímavým projektem na obzoru je taktéž NakamotoX).

Pokud se rozhodnete koupit méně známé/dostupné měny, budete své peníze převádět nejdříve na známé a lépe dostupné kryptoměny (BTC, LTC) a až poté nakoupíte vámi zvolenou měnu.

Pokud nevyužijete pro první směnu například zmíněný Coinmate, budete své prostředky převádět ještě na eura/dolary (ale vzhledem k tomu, že SEPA jsou výhodnější, budou to pravděpodobně eura).

Pro vás to znamená, že se nevyhnete velkému počtu poplatků za převod měn a už vůbec se nestane, že byste vše uskutečnili na jednom místě. Můj běžný postup vypadal takto:

SEPA platba z běžného účtu na zahraniční burzu -> nákup BTC/LTC -> převod na druhou burzu -> nákup zvolené měny -> převod měny na bezpečnější místo.

3) Správa kryptoměn zcela boří podstatu investice

Pokud mluvíme o investování, jde o dlouhodobý horizont v řádu několika let, v žádném případě dnů, či týdnů. Ve světě kryptoměn však dochází ke změnám každý den, jelikož jsou stále ve fázi vývoje. Mohu zmínit forky, nové klienty peněženek, přechod na nový blockchain.

Každá taková změna bude probíhat za specifických podmínek. Budete muset převést své prostředky jinam, učit se s novým klientem, vytvořit jiné zálohy. Tato „investice“ vám zabere hodně volného času.

Běžně budete pro investici do akcií využívat jednoho důvěryhodného brokera, jak jsem však již zmínil, při investici do kryptoměn využijete burz hned několik, které, říkejte si co chcete, vašim prostředkům bezpečnost nezajistí.

4) Kam jde bitcoin, jde celý trh

Můžete si spekulovat s analýzami, jak se vám zachce, ale pravidlo číslo jedna je:

Kam jde bitcoin, jde celý trh

I projekty, které vůbec nejsou založeny na blockchainu nebo jsou ze zcela jiného odvětví kryptoaktiv, jednoduše oslabují, když oslabuje bitcoin. Bitcoin je dnešní fenomén, strach a chamtivost hýbe trhy.

5) Vysoká volatilita znamená vysoké výnosy, ale také ztráty

Během velice krátké doby můžete svůj kapitál zhodnotit o stovky procent a ve stejně krátké době o 70 % svého kapitálu přijít a už ho nezískat zpět.

Investování do kryptoměn je psychicky náročné, pokud nemáte jasno v tom, proč do nich investujete a co to obnáší (ne, „chci vydělat balík“ tyto body nesplňuje).

Dokud se tak skutečně nestane, má každý pocit, že ho ztráta peněz/pokles investice nemůže vykolejit. To platí, než se mu vypaří z investice prvních 20 % její hodnoty. Poté začnete sledovat jiné měny, protože tahle nebyla ta správná.

Bohužel, tímto procesem si každý musí projít sám, potom pochopí.

6) Myšlenky projektů jsou zajímavé a slibné, přesto v plínkách

Začal jsem o kryptoměnách (např. Siacoin) uvažovat jako projektu, který chci využít prakticky, ne jako investici, ale jako decentralizované úložiště s nižšími náklady. Ani z tohoto úhlu pohledu jsem se však nedočkal úspěchu. V porovnání s diskem od Googlu jde o nebe a dudy a ani ty poplatky to nezachrání.

Pokud bych chtěl své soubory u Siacoin ukládat, potřeboval bych jejich kryptoměnu „Siacoin“ a tu si překvapivě koupíte pouze na burze „druhé úrovně“ (nejde tedy o burzu, kde jsou větší známé měny, ale až o tu druhou v pořadí).

Ano, budu zakládat 2 burzy, převádět koruny na euro a 2 různé kryptoměny, jen kvůli tomu, abych si na klientovi Siacoinu uložil svoje meme.

Některé projekty nejsou ani ve fázi testování, natož určené ke stabilnímu chodu.


Závěrem

Pokud o investici do kryptoměn stále uvažujete, přeji vám v mém slangu „good luck, have fun a Veselý Vánoce“, štěstí budete
potřebovat a zábavu si rozhodně neužijete.

A teď vážně. Samotné zřízení účtů, řešení záloh a výběr správných měn vás bude stát opravdu hodně času, ale tyto úkony v žádném
případě nepodceňujte. Doporučuji vám se podívat jako na začátek na web btctip, který spravuje Karel Fillner a je v češtině.

Vlastní portfolio mám, ale co máte koupit vám doporučovat nebudu. Ještě jednu věc vám však doporučím – vyhněte se EXTRÉMNĚ VELKÝM OBLOUKEM všem skupinám na facebooku. Udělejte to pro svoje zdraví a zdraví všech ve vašem okolí a rovnováze vesmíru.

S radostí vám jejich obsah shrnu:

„To je zase raketa, proč to tak roste? Kde mám koupit? Kdy mám koupit? LAMBO!! Moon. Už by se to mělo obrátit. To je jedno, že to nefunguje a vlastně to jde celý do kytek, HODL! Vzal jsem hypotéku na barák a omylem ji nasypal do kryptoměn, když byl Bitcoin 20k, teď je 10k, myslíte, že letos ještě cena poroste, nebo mám prodat a nakrmit děti?“

S tímto z mého pohledu zcela dementním výčtem příspěvků se s vámi loučím a přeji vám mnoho zodpovědného a úspěšného investování.

Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.

Pokud jste v textu našli nějaké nesrovnalosti, prosím, označte daný text a stiskněte Ctrl+Enter.