Co obnáší investice do kryptoměn

Obsah článku

V tomto článku nenabízím holy grail, nebudu na kryptoměny pět ódy a nedozvíte se ani jaká měna půjde to the moon. Dozvíte se, co investice do kryptoměn z mého pohledu a zkušenosti obnáší, a na co byste se měli připravit, pokud kryptoměnová horečka zasáhne i vás.

Investování do kryptoměn je náročnější

V porovnání s dalšími investičními produkty, ať už mluvíme o P2P, akciích, fondech, mi přijde investování do kryptoměn mnohem náročnější. Stejně jako si v případě akcií nebo ETF zakládáte účet u brokera, tak si u kryptoměn můžete (ale nemusíte) založit účet na burze.

Proces založení účtu je prakticky stejný, projdete nějakým ověřovacím procesem, máte své přihlašovací údaje, pod těmi se přihlašujete a v rozhraní nakupujete vybrané instrumenty.

Způsob úschovy zakoupených kryptoměn

Po nákupu se ale cesty začínají lišit. Zatímco u akcií máte vlastně hotovo, tak u kryptoměn následuje rozhodování, zda si zakoupené virtuální peníze ponecháte na burze nebo je převedete z burzy pryč.

Z burzy se kryptoměny převádí z důvodu bezpečnosti, jelikož jsou častým cílem hackerů a o své peníze už přišlo nemálo investorů. Aby toho nebylo málo, tak si ještě musíte vybrat, zda své kryptoměny převedete do bezplatné softwarové peněženky nebo do fyzické hardwarové peněženky, kterou si však musíte koupit.

Mezi nejznámější hardwarové peněženky patří pravděpodobně Trezor (český projekt) a Ledger.

Ať už vyhraje hardwarová či softwarová verze, měli byste své virtuální investice nějakým způsobem zálohovat. Každá peněženka se poté bude zálohovat jiným způsobem, ale prakticky ve všech případech byste si měli uchovat minimálně takzvaný seed (slouží pro obnovení peněženky).

Blýská se na lepší časy

Je nutno uznat, že se náročnost postupně stírá. Když jsem investoval do kryptoměn poprvé v roce 2015/6, tak jsem nepoužíval ani multiměnové peněženky. Dash, Litecoin, Ethereum i další jsem spravoval ve vlastních peněženkách čistě pro tu danou měnu a ke každé peněžence uchovával způsob jejího zálohování, což byla šílenost (v porovnání s jakoukoliv jinou investicí).

Dnes už můžete směnu na podporované kryptoměny provést přímo uvnitř peněženky, což hodně věcí zjednoduší (umí to Trezor a umí to i softwarová peněženka Exodus, kterou jsem používal nově).

Je třeba si jen hlídat náklady na tuto směnu, jelikož bych očekával, že bude dražší než na burze. Stále také ještě nemůžete nakupovat v peněžence přímo za fiat měny, takže tu zůstává minimálně jeden prostředník – místo kde směníte fiat na krypto (burza, bitcoinmat…).

Jakmile dojde k odstranění tohoto prostředníka, budu brát investici do kryptoměn z hlediska složitosti relativně rovnocennou s dalšími investičními aktivy.

Likvidita kryptoměn

Kryptoměny směníte na hotovost/fiat měny velice rychle, jsou tedy vysoce likvidní. Na webu coinmarketcap.com najdete objemy transakcí, kterým vévodí nepřekvapivě bitcoin.

Směna možná ale nebude vůbec nutná. Existují totiž karty, se kterými lze v kryptoměnách platit (EN). Stejně tak jsou kryptoměny přijímány v některých e-shopech (největší Alza, umí i Wedos) a kamenných obchodech. Přehled obchodů dělá například projekt coinmap.org.

Platit půjde samozřejmě jen ve vybraných kryptoměnách, takže jakékoliv nepodporované měny u e-shopů nebo karet budou mít likviditu nižší. Nejvíce času potenciálně zabere převod z burzy na běžný účet, kde se bavíme o řádech jednotek dní.

Je trochu k zamyšlení, zda vůbec z dlouhodobého hlediska nad likviditou uvažovat, protože se můžete na krypto dívat jako na budoucnost monetárního systému, kde by fiat měny zcela nahradily. Takové uvážení už je na vás.

Diverzifikace kryptoměn

Obávám se, že u kryptoměn nelze dosáhnout stejné diverzifikace jako například u akcií. Nejde ani tak o počet dostupných instrumentů, jako spíše o rozsáhlou korelaci. Na TradingView jsem hodil do jednoho grafu pro srovnání různé kryptoměny, ať se můžete podívat sami.

Nestává se, že by některé ze zavedených kryptoměn rostly ve chvíli, když bitcoin padá. Na co vám je potom v portfoliu 10 různých měn, když se všechny budou chovat úplně stejně jako bitcoin?

Z pohledu diverzifikace bych tedy ke kryptoměnám přistupoval velice obezřetně. Nesnažím si namluvit, že nákupem několika virtuálních měn „diverzifikuji“. Pokud tomuto tvrzení věříte, tak zcela postrádá smysl investovat do jakýchkoliv potenciálních kryptoměnových ETF.

Takže když už diverzifikovat, tak jedině do dalších tříd aktiv – akcie, nemovitosti, dluhopisy atd. Kdysi jsem na toto téma vytvořil takový trapný gif a zrovna teď se hodí:

Diverzifikace kryptoměny gif

Rizika při investování do kryptoměn

Hodnocení rizika je taková ošemetná záležitost. V klíčových informacích pro investory se riziko hodnotí z pohledu volatility instrumentu. Podle tohoto měřítka by byly kryptoměny extrémně rizikové.

Porovnání volatility SP500 (VIX – červená) a BTC (modrá)

Takové hodnocení je však dvousečné. Do volatility se počítá totiž nejen pokles, ale i růst, takže i instrument, který by nabízel desítky procent zhodnocení bez jakéhokoliv propadu, bude hodnocen jako vysoce rizikový.

Určitě podstupujeme vysoké riziko protistrany, což platí především u altcoinů a ICO. Kdykoliv se může stát, že je cílem projektu pouze vybrat peníze od investorů a tím svoji podnikatelskou činnost ukončit. Pohybujete se v neregulovaném prostředí – co byste s tím tak mohli dělat?

Pokud pomineme morálku všech kryptoměnových projektů, tak stále nemusí být o nově vznikající produkty jednoduše zájem, a i v takové chvíli se vám investice nevrátí. Kryptoměna upadne do zapomnění.

EKG kryptoměny Gamecredit

Dále patří mezi podstupovaná rizika již zmíněná vysoká korelace a samozřejmě nesmíme zapomínat na to největší riziko, kterého se pravděpodobně (na rozdíl od volatility) nikdy nezbavíme, a tím je vznik celých kryptoměn.

Nikdo dodnes netuší, kdo s tím vlastně přišel. Pokud tedy neberete jako dostatečnou identifikaci osoby třeba přezdívku Karel-prisel-spasit-svet.

Náklady na investování do kryptoměn

Na rozdíl od roboadvisory (viz investiční platformy Portu, Fondee, Indigo) tu nejsou pravidelné poplatky z objemu. Nejsou tu ani žádné vstupní nebo prodejní poplatky, jako tomu bývá u fondů. Věřím tomu, že drtivá většina lidí kryptoměny ani nedaní, takže to je další ušetřený náklad.

Mezi společné náklady s přímým investováním do akcií patří převod peněz na burzu, konverze na měnu burzy a poplatek za nákup/prodej instrumentu.

Poplatek za nákup v hodnotě 10–100 tisíc Kč Coinmate vs Lynx

Nechci se pouštět do žádných komplikovaných srovnání, takže velice zjednodušeně v rámci porovnání Coinmate a Lynx je levnější investovat částku pod 40 000 Kč do kryptoměn a vyšší částku je levnější investovat do akcií.

Reálně je to samozřejmě mnohem komplikovanější – u Lynx je třeba počítat s různými trhy a cenami akcií a zároveň má každá burza/broker jinou strukturu poplatků, takže pokud bych srovnával Bitstamp a Interactive brokers, budou hodnoty jiné.

Důležité je, že jsou poplatky relativně srovnatelné a u kryptoměn se pohybují v hodnotách desetin procent na obchod. Čistě na investování do kryptoměn se bude potenciálně vztahovat zmíněný náklad na pořízení hardwarové peněženky (1500–5000 Kč), převod prostředků na tuto peněženku a směna uvnitř peněženky.

Závěrem

Pokud jste se rozhodli dát kryptoměnám zelenou, bude se vám ještě hodit spousta dalších informací jako kde nakupovat, srovnání kryptoměnových burz a další, ale tomu se věnovat zatím nebudu, protože informací na toto téma již koluje po internetu spousta. Celou sekci na svém webu věnuje kryptoměnám například Finex.cz.

Čistě z pohledu mojí osoby do kryptoměn investuji (spíše spekuluji), budoucnost monetárního systému, kdy nahradí všechny fiat měny, v nich nevidím a rozhodně se vyhýbám všem „diskuzním skupinám“, kde se dokola opakuje:

„To je zase raketa, proč to tak roste? Kde mám koupit? Kdy mám koupit? LAMBO!! Moon. Už by se to mělo obrátit. To je jedno, že to nefunguje a vlastně to jde celý do kytek, HODL! Vzal jsem hypotéku na barák a omylem ji nasypal do kryptoměn, když byl Bitcoin 20k, teď je 10k, myslíte, že letos ještě cena poroste, nebo mám prodat a nakrmit děti?“

S tímto úsměvným výčtem příspěvků se s vámi loučím a přeji vám mnoho zodpovědného a úspěšného investování.