Jak se zadlužit bez katastrofálních následků

Obsah článku

Dnes jsou úvěry bez pochyb velkým problémem mnoha domácností. Bojíte se zadlužit, abyste se nedostali do problémů? Nedivil bych se Vám. Nemusíme chodit daleko, abychom našli články, které popisují, jak dvě třetiny všech domácností nemají finance na to, aby splácely své závazky. Mnoho lidí se tak může mylně domnívat, že úvěry způsobují jen potíže a že jsou vlastně zlo. Jak se zadlužit a přitom si nepřipravovat vlastní zkázu?

Jak se zadlužit správně, aneb proč si vzít úvěr

Několikrát už jsem se dočetl, a mohu to potvrdit, že: „Úvěr je dobrý sluha, ale zlý pán.“ Úvěry mají široké spektrum využití a za mě mají rozhodně „ano“. Důvodů je hned několik:

Ušetřím čas

Pořízení vlastního bydlení mě bude stát značnou sumu peněz. Při využití úvěru si čas, který byste jinak na bydlení spořili, jednoduše koupíte.

Překlenu období mezi koncem měsíce a výplatou

Klasický případ, kdy do výplaty zbývá pár dní, na účtě moc peněz není a je třeba si půjčit (věřím, že tento bod nebude po pochopení problematiky webu již potřeba :)).

Pořídím věci, které bych si nemohl dovolit

Může se stát, že peníze nedokážete naspořit – jednoduše všechny utratíte, v tu chvíli jsou pro Vás veškeré věci, které stojí více než máte měsíčně na utracení, nedostupné.

Peněžní systém je založen na úvěrech a přeje těm, kteří jsou zadlužení

Když se zadlužíte, banka díky Vašemu slibu, že úvěr splatíte, může půjčit peníze v určitém poměru jiné osobě – takto se vlastně tvoří peníze. Pokud peníze spoříte ohlodává je inflace, pokud máte úvěr, hraje inflace ve Váš prospěch (kromě hypoték, tam je to půl na půl).

Toto jsou ty dobré stránky a pokud člověk ví, jak se zadlužit správně, může úvěrů hojně využívat, aniž by se musel bát, že skončí špatně. Bohužel mám pocit, že většina lidí netuší, jak se zadlužit správně a berou na dluh úplně všechno, co si zamanou. Úvěry jsou dvousečná zbraň a stejně tak jako Vám ušetření času může pomoci, může Vás také přivést do záhuby. 

Ještě než se vrhnu do toho, jak to ve většině případů skutečně vypadá a v čem je tedy problém, dám Vám několik tipů, na co konkrétně úvěry využít:

Věci, které k životu opravdu potřebuji

Lednice už je dnes vcelku potřebná věc a přitom za pár stovek ji nepořídíte. Většinou platí, že na úvěr bychom si měli brát ty věci, které mají delší životnost než je doba splácení úvěru. Pokud tedy budu úvěr splácet 2 roky a předpokládám, že lednice vydrží roků 6, tak tento bod lednice krásně splňuje, stejně tak jako například pračka.

Ulehčí mi to značně práci a přitom nezatíží výrazně rozpočet

Musím vozit děti do školy, sám dojíždím denně do práce a veřejná doprava zabere hodně času – v tuto chvíli koupě auta není úplně mimo mísu. Ovšem jde Vám o to, abyste se dostali z bodu A do bodu B, ne abyste ohromili sousedy. Myšlenku, „ta Mazda, která je v reklamě, se mi opravdu líbí“, rovnou vypouštějte z hlavy.

Vygeneruje mi větší příjem než výdaj

Mám v plánu investovat do koupě nemovitosti, kterou budu pronajímat. Jsem taxikář a koupím auto s lepší spotřebou. Zateplením domu ušetřím na vytápění – příkladů je mnoho.

Proč si úvěr nebrat

A jak to ve většině případů vypadá skutečně? Lidé si jsou výhod úvěrů silně vědomi, to je správně, bohužel však využívají výhody úplně špatně. Jelikož jim úvěry mohou ušetřit čas, tak na nic nečekají a novou televizi si koupí rovnou, stejně tak nový počítač a novou herní konzoli, na co čekat, když peníze můžu mít hned? Najednou se jim splátky nabalí a připravuje se nám tu nový materiál k sepsání článku, jak české domácnosti nezvládají platit své závazky.

Vidíte? Problém není v úvěrech, problém je v přístupu – úvěry musíte mít pod kontrolou!

Co to znamená? Nesmí se Vám stát, že úvěry používáte moc často a nerozvážně. Například si řeknete, že na televizi s úhlopříčkou 105 cm byste šetřili moc dlouho a tak obujete střevíce a naklušete do banky. NE!

 V žádném případě si neberte úvěr na spotřební věci jako je dovolená. Takový zážitek na pět dní budete splácet další dva roky – tedy v případě, že si příští rok nepůjčíte na další dovolenou a frčíme ve známé dluhové spirále.

Neberte si úvěr na cokoliv, co má menší životnost než je doba splácení úvěru. Například si chcete zajít na super večeři a do kina, tak vytáhnete z kapsy kreditní kartu, však je to pár drobných.

Nekupujte si na úvěr věci jen, abyste je měli doma. Opravdu se před každou koupí zamyslete, jestli tu věc potřebujete k životu nebo ji chcete jen proto, že jste ji u někoho viděli.


Pokud tyto pravidla jak se zadlužit správně a na co si úvěry rozhodně nebrat budete dodržovat, tak mají úvěry smysl a mohou Vám být opravdu ku prospěchu. Na co si dát při výběru úvěru pozor nebo jaký typ ze všech těch druhů úvěrů si vybrat pro svůj případ, probereme zase příště.

Pokud byste chtěli poradit nebo jste něčemu nerozuměli podívejte se do sekce slovník, případně mne kontaktujte.

„Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat“