Jak sestavit finanční plán ve 4 krocích

Obsah článku

V článku „Proč sestavit finanční plán“ jste se dozvěděli o tom, proč si vůbec nějaký finanční plán vytvořit a jaké kroky by měl obsahovat. Dnes se podíváme konkrétně – jak sestavit finanční plán.

Jak sestavit finanční plán?

Vezměte si papír a tužku, případně ještě nějaké barevné zvýrazňovače. Jestli jste zběhlejší ve světě počítačů, můžete si plán vytvořit třeba ve wordu či excelu. V každém případě je důležité si plán napsat. Pokud ho budete vymýšlet jen ve své hlavě, po čase na něco zapomenete, nebo z plánu nic neuskutečníte. Je dokonce dokázáno, že už pouhým napsáním si cíle na papír zvyšujete svou šanci na to, že cíle dosáhnete – takže si najděte čas a ten plán si opravdu napište.

Zjistit, kde jsem

Začněte tím, že si vypíšete všechny příjmy a výdaje – v případě že už máte sestavený svůj rozpočet, tak nemusíte vytvářet nic nového a údaje vezměte jednoduše z něj, pokud rozpočet ještě sestavený nemáte podívejte se na článek „Jak sestavit rozpočet“.

Takto by mohl vypadat přehled příjmů a výdajů:

jak sestavit finanční plán - kde jsem

Kromě toho, že Vám měsíčně nějaké peníze přichází a odchází je možné, že nějaké peníze už máte naspořené/zainvestované. Sepište si tedy všechny finanční produkty, které máte založené a jaký kapitál v nich je. Spadá sem pojištění, všechny spořící produkty, investice i úvěry.

Nedávno jsme dostali dotaz s pěknou poznámkou, že hodně domácností vede „krabicové účetnictví“, tedy nemají ve svých financích zrovna největší přehled. Pokud do této skupiny patříte, ale i v případě že ne, doporučím Vám v tomto bodě navštívit článek „Přehled financí hotový za pár minut“.

Ukázka z našeho souboru přehled financí ze sekce spoření:

jak sestavit finanční plán - přehled financí

Ve chvíli, kdy máte sestavený rozpočet a přehled financí, měli byste mít celkem jasnou představu o tom, kde se nacházíte a „jak na tom jste“. Dalším krokem bude zjistit, „jak byste na tom chtěli být“.

Jaké jsou mé cíle

Tento krok Vás bude pravděpodobně bavit nejvíce. Můžete totiž popustit uzdu své fantazii. Chcete jet v létě na dovolenou k moři? Napište to jako krátkodobý cíl. Plánujete si pořídit vlastní nemovitost? Poznamenejte si to. Chtěli byste odejít dříve do důchodu, případně nechcete v důchodu spoléhat jen na stát? Tak to bude Váš dlouhodobý cíl.

Náš příkladový finanční plán má cíle 3:

jak sestavit finanční plán - mé cíle

U každého z cílů se snažte být co nejkonkrétnější. Napište přesně, čeho chcete dosáhnout, jakou částku k tomu budete potřebovat a určete si přesné datum, kdy chcete mít cíl splněný. Máte to? Přejděte k dalšímu kroku.

Jak těch cílů dosáhnu

První věc, kterou si u tohoto kroku musíme uvědomit, je, že nemůžeme dosáhnout všeho najednou. To znamená, že ke každému z cílů je třeba si říci, jakou má pro Vás prioritu. Je pro Vás důležité mít vlastní nemovitost nebo si chcete nejdříve něco užít a v létě jet na dovolenou? To je čistě na Vás, ale ke každému z cílů je třeba přiřadit prioritu.

Dalším mezikrokem bude si napsat, za jak dlouho se má cíl uskutečnit. Jestliže chcete jet v srpnu na dovolenou, tak to jsou 4 měsíce. Dopište to za datum splnění cíle.

A teď už můžu postupně rozřadit své cashflow mezi jednotlivé cíle. Nejvíce byste se samozřejmě měli věnovat cíli s prioritou číslo jedna, poté druhému v pořadí a tak dále.

jak sestavit finanční plán - jak dosáhnu cílů

V našem příkladu je pro nás nejdůležitější si pořídit vlastní nemovitost. Tudíž si na tento cíl vymezím největší část cashflow. Zbytek jsem dala k cíli s prioritou číslo 2 a to je dřívější odchod do důchodu. Jak jste si mohli všimnout, z cashflow už nám nic nezbylo, proto se teď musím zamyslet – jak moc je pro mě důležité jet v létě na dovolenou? Pokud po tom opravdu toužím, musím najít jiný způsob, jak toho dosáhnout. Rozhodně nepoužiji svůj naspořený/zainvestovaný kapitál. To platí i v případě dalších konzumních věcí (auto, nábytek, více v článku „Mějte finance pod kontrolou“). Podívám se tedy na svůj rozpočet a zjistím, kde by se dalo ušetřit, abych si tu dovolenou mohla dovolit. Další možností může být zvýšení příjmů.

Pokud už u všech cílů máte napsaný postup, můžete pokračovat k poslednímu kroku ve svém finančním plánu.

Něco pro to udělat

Poslední a nejdůležitější krok, bez kterého by předchozí tři byly k ničemu. Máme vše naplánováno a sepsáno, ale bez toho, abyste pro to něco udělali, to nepůjde. Proto si hned potom, co finanční plán sepíšete, sedněte k počítači a založte si například trvalý příkaz na spoření nebo si vyhledejte informace, které potřebujete k sepsání postupu k dosažení svých cílů.

A je to. Po těchto 4 krocích byste měli mít kompletní finanční plán hotový. Jeho sepsání Vám pravděpodobně zabere dost času, ale určitě stojí za tu námahu. Budete vědět, kde se právě nacházíte, co chcete a kam směřovat své finance i energii.


Pokud byste chtěli poradit nebo jste něčemu nerozuměli, podívejte se do sekce slovník, případně mne kontaktujte.

„Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.“