Nahlédněte pod pokličku svých výdajů: Pomůže domácí rozpočet

Obsah článku

Máte krásnou výplatu a téměř žádné závazky. Měsíčně byste měli krásně vycházet a stejně se vám to nedaří. V čem je zakopaný pes? U každého je to jinak, spolehnout se můžete na jedinou věc: čísla nikdy nelžou. Sestavte si rodinný rozpočet a odhalíte onu černou díru na peníze.

Proč byste si měli vést rozpočet?

Rodinný rozpočet má plnit jediný zásadní úkol: ukázat vám, odkud vaše peníze přichází a především, kam mizí.

Co by měl obsahovat rodinný rozpočet:

• Příjmy
  • Výdaje
    • Stálé
    • Variabilní
  • Cashflow

Příjmům není třeba věnovat mnoho prostoru, najdete je na výpisu z běžného účtu nebo výplatnici. Pokud máte i jiné příjmy (čisté příjmy!) než ze zaměstnání, určitě je započítejte.

ČISTÉ PŘÍJMY

Finanční škola0 Kč

Sledování výdajů domácnosti

Nejdůležitějším a zároveň jediným složitým krokem při vytváření rodinného rozpočtu je sledování výdajů. Ty rozdělíme na stálé a variabilní (každý měsíc se mění).

Stále výdaje

Do stálých výdajů počítejte vše, co platíte pravidelně. Do očí bijící jsou trvalé příkazy, inkasa… Patří sem nájem, energie, pohonné hmoty, půjčky, pojištění atd.

Co už není tak jednoznačné, ale patří to do stálých výdajů jsou služby, které platíte například jen jednou ročně. Může jít o komunální odpad, internet, předplatné časopisů. Pro mě to je například i webhosting a doména tohoto webu:

STÁLÉ VÝDAJE

Elementor90 Kč (1080 Kč/rok)
Webhosting55 Kč (660 Kč/rok)
Doména30 Kč (360 Kč/rok)
AAII90 Kč (1080 Kč/rok)

Takovou částku vydělte dvanácti a šup s ní do výdajů.

Variabilní výdaje

Sem patří vše, za co utrácíte peníze po odečtení stálých výdajů. Tyto výdaje mění zpravidla svou výši – jsou to potraviny, hry, časopisy, oblečení, automaty atd.

Při zjišťování variabilních výdajů se vyhněte hotovosti a účtenkám. Proč?

Účtenky fungují, ale zároveň s nimi dokážete nadělat velkou paseku. Několik účtenek ztratíte, zabere vám to moře času, který penězům už tak nechcete věnovat, a když to necháte na později, je tu šance, že začnete míchat více měsíců dohromady.

Nikdo nechce trávit čas přehrabováním účtenek

autentický citát, Účtenkovka

Hotovost se zase velice špatně zaznamenává bez účtenek. Snažte se práci zjednodušit, ne komplikovat. Naštěstí žijeme ve 21. století a existují takové vychytávky, jako jsou platební karty.

Skvělý odrazový můstek pro variabilní výdaje získáte, když budete platit kartou vše, co se dá. Minimálně jeden měsíc, nejlépe tři a z těch uděláte průměr. Tímto způsobem najdete vše na jednom měsíčním výpisu z běžného účtu.

Vzorový rodinný rozpočet

Sto lidí, sto chutí. A s rozpočtem to není jinak. Mám tu pro vás návrh z Ministerstva financí a České národní banky, ale nebojte se ho nakonec upravit dle sebe:

Zdroj: Trochu děsivý návrh rodinného rozpočtu z PSFV.

Cashflow

Poslední důležitou položkou z rozpočtu je cashflow, které představuje část peněz zbývající po odečtení všech výdajů od příjmů. Cashflow je velice důležité, protože je to takový náš „pracovní kapitál“. [Jak s ním lze nakládat je již tématem článku Jak na finanční plán.]

CASHFLOW

Příjmy0 Kč
Výdaje265 Kč
Cashflow-265 Kč

Závěr

A ještě jedna poznámka na závěr. Podle průzkumu OECD si víc než polovina Čechů nevede žádný rozpočet. Nenechte se takovou zprávou přesvědčit, že je to něco, co vaše rodina hrozně potřebuje a nemůže bez toho žít.

Pokud rozpočet nepotřebujete, tak si ho prostě nedělejte.

Sám jsem dříve rozpočet vedl a v určité fázi to již začalo postrádat význam. Jediné, co momentálně praktikuji je, že si někdy na Vánoce vytisknu měsíční výpisy z celého roku a udělám si takový přehled „zbytných výdajů“.

Pomáhá mi to držet se na uzdě a nad zbytečnými nákupy se nejdříve zamyslet.

PS. Tak si to shrneme:

ČISTÉ PŘÍJMY

Finanční škola0 Kč

STÁLÉ VÝDAJE

Elementor90 Kč (1080 Kč/rok)
Webhosting55 Kč (660 Kč/rok)
Doména30 Kč (360 Kč/rok)
AAII90 Kč (1080 Kč/rok)

CASHFLOW

Příjmy0 Kč
Výdaje265 Kč
Cashflow-265 Kč

Tímto bych vám chtěl všem poděkovat, že jste četli moje články a za vaši podporu v nouzi, která mě oficiálně dohnala k insolvenci (#totallylegit)!