Běžný účet je individuální záležitostí: Vybíráte ho tak?

Obsah článku

Kampak si necháváte zasílat své výplaty? Držíte se rodinné tradice nebo jste si vybírali sami? Běžný účet je individuální záležitostí, pokud něco fungovalo před 30 lety, nemusíte to tak dělat i dnes.

K čemu běžný účet slouží?

Běžný účet je místo, kde můžete jednoduše spravovat své peníze. Chodí sem výplaty a můžete z něj platit za všechny poskytované služby i závazky.

K běžnému účtu se obvykle váže i platební karta (neplést s kreditní kartou!) pro platby v obchodech. Obvyklé využívání běžného účtu:

 • nákupy v internetových obchodech
 • převod peněz druhé osobě
 • platby trvalých příkazů (energie, školné…)
 • výběr hotovosti
 • platby v kamenných obchodech

Dříve se platily složenky na poště a je to možné i dnes, stojí vás to však zbytečně čas i peníze. Zaplatit své závazky zvládnete i z pohodlí domova a bez poplatku.

Zdroj: ceník České pošty

Co je součástí běžného účtu?

Nedílnou součástí běžného účtu je v dnešní době internetové bankovnictví a debetní karta. Standardem už se stává i spořicí účet.

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou:

DEBETNÍ karta je propojena s vaším běžným účtem a pokud s ní platíte, nezvniká vám žádný závazek. KREDITNÍ karta je propojena s vaším úvěrovým účtem a pokud s ní platíte, vzniká vám závazek, který musíte splatit.

S debetní kartou utrácíte vlastní peníze, zatímco s kreditní kartou utrácíte cizí peníze (a ano, budou je chtít zpátky).

Každá banka má vlastní internetové bankovnictví, se kterým se budete muset nejdříve trochu sžít, ale vyplatí se vám to. Právě tady totiž budete nastavovat své trvalé příkazy a zadávat jednorázové platby, abyste se vyhnuli frontě na poště.

Expobank se svým NEO účtem začala k běžným účtům kromě spoření přidávat už i možnost investování. Kromě nakupování v online obchodech tak můžete prostřednictvím tohoto účtu například spořit do zlata a stříbra. [Zajímají vás drahé kovy? Mrkněte na článek Investice do zlata a stříbra]

Na co se dívat při výběru běžného účtu?

Banky jsou soukromé subjekty a ne vše dělají z dobroty své duše – svým majitelům by také měly generovat zisk. Někde se však stále účtují poplatky, které se jinde už dávno neplatí.

Vybírejte podle sebe, to je nejdůležitější faktor. Někdo využije SEPA platby, někdo častý výběr hotovosti. Takže se nejdříve ptejte sami sebe: Jak se v průběhu měsíce chovám? Kde platím (online/offline)? Čím to platím (hotovostí/kartou)?

Vaším cílem je najít si takovou banku, která bude splňovat vaše potřeby, ale zároveň z vás nebude chtít vyždímat poslední haléř. Co tedy při výběru běžného účtu sledovat:

 • poplatek za výběry z bankomatu (vlastní, cizí, zahraničí)
 • poplatek za tuzemské platby (v ČR), příchozí/odchozí, trvalé příkazy
 • poplatek za SEPA platby
 • poplatek za vedení účtu

Není ale vše jen o poplatcích, některé věci mohou být důležité, i když je nevidíte přímo, ani se o nich nikdo nezmíní v ceníku. Patří sem:

 • počet kamenných poboček (pokud preferujete osobní styk)
 • kurzy pro platby v zahraničí (rádi cestujete/nakupujete v zahraničí)
 • stabilita (na platby kartou se chcete spolehnout)
 • přívětivost (jak se banka postaví k problému, když nějaký nastane)

Stabilitu a přívětivost těžko vyčtete z webových stránek. Spolehnout se můžete jen na zkušenost známých nebo recenze.

Zbytek je již dohledatelný, celkem složitě, ale dohledatelný. [Nemáte čas na vlastní průzkum? Využijte moje Srovnání běžných účtů]

Převedení běžného účtu

Došli jste k závěru, že je na čase sbalit si kufry a vyrazit k jiné bance, ale máte obavy z papírování a už vůbec to nechcete řešit se současnou bankou?

Tak to mám pro vás dobrou zprávu, díky standardu mobility klientů (kodexu mobility) ani nebudete muset.

Co je standard mobility klientů?

Smyslem Kodexu mobility je zjednodušit vám přechod od staré banky do nové. Stojí za ním Česká bankovní asociace a pomůže vám hned několika způsoby:

 • zrušení starého účtu vyřešíte u nové banky
 • s přechodem k nové bance můžete převést i trvalé příkazy
 • nová banka pomůže a poradí, na co byste něměli zapomenout

Na webových stránkách ČBA najdete nejen znění celého Kodexu mobility, ale také rady a doporučení, jak při převedení účtu postupovat, a příklady formulářů.

Zdroj: Česká bankovní asociace, Standard mobility klientů

Pokud si tedy stále nejste převodem běžného účtu jistí, můžete si nejdříve vše načíst sami v klidu doma.

Co budete při převodu bankovního účtu řešit?

V rádci při změně platebního účtu najdete hezky a srozumitelně shrnuté všechny důležité informace, takže si jen krátce shrneme pár bodů. Na co byste neměli zapomenout:

 • Dopad na současné závazky (úvěry, hypotéky)
 • Stržení trvalých příkazů
 • Oznámení změny každému, koho se to týká

Pokud se rozhodnete převést platební účet, zamyslete se, zda to neovlivní vaše současné závazky. Možná platíte nižší úroky u hypotéky nebo úvěru, protože máte u stejné banky i běžný účet.

Převedení běžného účtu trvá ze zákona až 13 pracovních dnů. Snažte se ho načasovat tak, aby se nepřekrývalo s placením trvalých plateb. Pokud to není možné, pohlídejte si aby trvalé platby skutečně odešly, ale zároveň aby neodešly hned dvakrát.

Nakonec byste něměli zapomenout změnu svého účtu oznámit všem, kteří vám posílají peníze (zaměstnavatel, stipendium, rodina), aby vám je neposílali na účet, který již neexistuje.

Shrnutí

Tak a jsme na konci. Co byste si měli odnést?

Nebojte se používat běžné účty a internetové bankovnictví, je to jednodušší a levnější než placení na poště. Běžný účet si vybírejte vždy podle svých potřeb, nikoliv podle toho, kde mají účet vaši rodiče nebo co zrovna frčí.

Neplaťte zbytečné poplatky za služby, které jsou dnes dostupné již zdarma a pokud by to znamenalo změnu bankovního účtu, nemějte z toho obavy. Vaše nová banka vám s celým procesem pomůže a když budete potřebovat, poradí vám.