Vše co potřebujete vědět o konsolidaci úvěrů

Obsah článku

V úvodním článku pro sekci s úvěry jsme si řekli, že není důležité se úvěrů zbavit, ale je důležité je umět „ukočírovat“. Jednou z takových praktik pro „kočírování“ je právě konsolidace úvěrů. Pomocí konsolidace úvěrů dokážete snížit nejen velikost svých splátek, ale také celkovou sumu svých závazků.

Dnes ohledně konsolidací a reinvestic úvěrů běhá desítka reklam denně.

Co to vlastně konsolidace úvěrů je?

Představte si, že máte kreditní kartu na 40.000 Kč, kontokorent na 15.000 Kč a úvěr na 120.000 Kč. Na kreditní kartě platíte měsíčně 2.000 Kč, kontokorent dorovnáváte každý měsíc a úvěr vás přijde na 3.000 Kč. Banka, která nabízí konsolidace, vám však dá nabídku – půjčíme vám 175.000 Kč, abyste doplatili všechny své závazky a budete nám za to platit 3.500 Kč měsíčně.

Dlužíte prakticky stejně vysokou částku (pravděpodobně přeplatíte méně na úrocích), ale vaše splátka se sníží o několik stovek korun až tisíc za měsíc.

To vám dá nějaký prostor pro práci s rozpočtem.

Můžete využít 1500 Kč jako mimořádné splátky, abyste se úvěru zbavili dříve, můžete je využít pro tvorbu rezerv, abyste se opět do takovéto situace nedostali.

A proto se konsolidace dělá.

Osobně jsem konsolidaci prováděl u nás doma za podobných podmínek a část z ušetřených peněz (polovina) šla na tvorbu rezerv, další část na investice (30%) a zbytek jsem nechal navíc v rozpočtu, aby si rodiče utráceli za co chtějí.

Jak konsolidace úvěrů probíhá a co budete potřebovat?

Zaprvé se musíte rozhodnout, že začnete něco dělat a o konsolidaci svých úvěrů se pokusíte, poté už je vše celkem jednoduché.

Stačí si najít společnost, která konsolidace zprostředkovává a na jejich stránkách najdete vše, co potřebujete. Jednou z takových společností je opět Air Bank (kde jsme prováděli konsolidaci my). Stačí najet na záložku „Půjčka“ a při prohlížení stránky nemůžete přehlédnout možnost „Převedeme půjčky z jiné banky“.

Konsolidace úvěrů

U Equa bank najdete konsolidaci aktuálně pod záložkou „Půjčky“ a zde už máte možnost „Chci sloučit půjčky …“.

To by byla první část.

Pokud chcete tak si můžete předem nechat vypočítat kolik ušetříte. Věřím tomu, že většina zprostředkovatelů takovou kalkulačku bude mít připravenou, protože pokud uvidíte kolik peněz můžete ušetřit, tím spíše konsolidaci provedete a stanete se jejich novým zákazníkem.

Poté, co zadáte poptávku, očekávejte od vybrané banky telefonát.

Budete muset doplnit detaily o konsolidovaných úvěrech a také o vaší osobě. Nejčastěji je potřeba zkontrolovat, že jste opravdu zaměstnaní, volající se vás tedy bude ptát na zaměstnavatele, jak dlouho jste již zaměstnaní, výši vašeho čistého platu a na základě všech těchto informací vám sestaví nabídku.

Tu vám může poslat mailem nebo vám opět zavolá o několik dní později.

Vy se rozhodnete, zda s nabídkou souhlasíte a pokud ano, tak dojde k domluvě jakou formou podepíšete smlouvu – my už dvakrát volili kurýra a nemáme na co si ztěžovat.

Kurýr dojede až k vám domů, kam vám doveze potřebné dokumenty a od vás si vyzvedne dokumenty, které potřebuje banka – většinou podepsaná smlouva, výpis z běžného účtu ne starší než 3 měsíce, případně ofocený občanský průkaz.

Na co si dá u konsolidace pozor?

Je to klidně možné, ale pro jistotu nepočítejte s tím, že nová banka udělá vše za vás.

Poté co vám byla schválena konsolidace buď dojde automaticky k doplacení vašich konsolidovaných úvěrů nebo dostanete pouze částku, kterou potřebujete na doplacení a o doplacení se musíte postarat sami.

Vaším úkolem v tomto případě bude kontaktovat společnosti, kde vlastníte kreditní kartu a úvěr (pro jistotu byste je měli kontaktovat ještě před konsolidací v případě, že se za předčasné placení platí sankce, abyste nebyli překvapení), a zjistit jakým způsobem máte své závazky doplatit.

Po zaplacení nezapomeňte zrušit staré trvalé příkazy a nastavit nový trvalý příkaz na splácení vašich zkonsolidovaných úvěrů.

Je konsolidace vždy výhodná?

Jistě víte, že nepodporuji myšlenku typu „tohle je vhodné úplně pro všechny na zeměkouli“ stejně se dají samozřejmě nasekat chyby i v případě konsolidace.

Velikost splátek nemusí být vždy vše a i přesto, že se výše vašich splátek celkem s jistotou vždy sníží neznamená to, že jste vyhráli.

Váš minulý úvěr jste předčasně doplatili, ale abyste to mohli udělat musela tu možnost předčasného doplacení existovat, možná jste ani neplatili žádné sankce, platí to samé pro vaší konsolidaci? Co když budete chtít úvěr za rok reinvestovat, abyste měli ještě nižší splátky? Budete za to platit zbytečně vysoké poplatky?

Stalo se vám, že jste se občas opozdili se splátkou? Pokud ano, jak reagovaly staré úvěrové společnosti? Platili jste sankce nebo vám zvýšili úrok? A o kolik?

Pokud jste se poměrně pravidelně opozdili se splátkou a stálo vás to v průměru třeba 500 Kč, měli byste si dát pozor na to, aby vás takové opoždění po konsolidaci nestálo několik tisíc korun nebo dokonce nedošlo ke zhoršení úrokových sazeb natolik, že konsolidace vůbec neměla žádný smysl.

Samozřejmě takovéto scénáře jsou mnohem méně pravděpodobné a já vás jimi nechci strašit, zároveň se chci ujistit, abyste nepodcenili žádný jednotlivý krok při konsolidování vašich úvěrů.


Teď už vám zbývá jen vymyslet, na co použijete ušetřené peníze. Přeji vám při konsolidování vašich úvěrů hodně štěstí a samozřejmě stále platí:

Pokud byste chtěli poradit nebo jste něčemu nerozuměli podívejte se do sekce slovník, případně mne kontaktujte.

„Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.“