Jak využívat kreditní kartu, abyste vytěžili maximum

Obsah článku

Myslíte si, že kreditní karta je nebezpečná a měli byste se ji vyhýbat? Ve skutečnosti si i kreditní karty najdou v našich financích správné místo a mohou nám přinést zajímavé výhody – pokud je umíme využívat správně. Na správné používání kreditních karet se zaměříme v dnešním článku.

Proč kreditní karta

Abych Vás donutil se o kreditních kartách něco naučit, budu Vás muset nejdříve přesvědčit, že to stojí za to. Zmiňoval jsem se, že kreditní karty Vám mohou přinést zajímavé výhody:

  • můžete si půjčit bezúročně
  • zlepšují Vaši bonitu
  • můžete s nimi ušetřit peníze

To jsou pro mě tři hlavní výhody kreditních karet. Všimněte si té ironie – většina lidí se bojí kreditních karet a přitom já si tady dovoluji napsat takovou sprosťárnu, že Vám peníze dokážou ušetřit. No, věřte tomu nebo ne, ale je to pravda (tedy alespoň zatím, už se nám blýská na horší časy).


Jak využívat kreditní kartu

Ještě předtím, než se podíváme na jednotlivé výhody je třeba se zmínit, že kreditní karta je úvěr a platí pro ní stejné zásady jako pro práci s ostatními úvěry („Jak se zadlužit bez katastrofálních následků„). Ujistěte se, že zásadám plně rozumíte a máte úvěry pod kontrolou. V opačném případě pro Vás kreditní karta může být opravdu nebezpečná.

S kreditními kartami můžete ušetřit peníze

Kreditní karty mají tu vlastnost, že při placení Vám mohou vrátit určitá procenta z nákupů (v ČR se pohybujeme běžně okolo 2%), přidejte k této vlastnosti ještě bezúročné období a hurá, tím, že jste zaplatili kreditní místo debetní kartou jste ušetřili pár stovek možná tisíc (záleží jak hodně utrácíte) ročně. Příklad:

V našem ukázkovém rozpočtu („Jak sestavit domácí rozpočet„) máme na variabilní výdaje určenou částku celkem 10.660 Kč. Ne všechno je však placení spotřebního zboží a ne všude zaplatíme kartou – částku tedy snížíme na 7.000 Kč/měsíc. Pokud mi kreditní karta vrátí 2% z každého nákupu a peníze na kartu vrátím v bezúročném období, znamená to pro mě 7.000*0,02 = 140 Kč ušetřených každý měsíc.

Druhou možností jak na kreditních kartách ušetřit jsou bonusové programy, které jsou spojeny přímo s konkrétní kreditní kartou. Můžete dostat slevy do knihkupectví, na benzínové pumpě a mnoho dalších. V této oblasti už se procenta celkem liší, na druhou stranu jsou také mnohem zajímavější – u vybraných obchodníků můžete ušetřit klidně desítky procent. Namátkou se můžete podívat na programy Citi Club, Gold Club, Bene+.

Kdyby však všechno fungovalo takhle krásně a bez komplikací, tak bude většina lidí s kreditními kartami spokojená a ne naopak. Čím to tedy je, že je to obráceně?

S kreditními kartami můžete přijít o peníze, když se je snažíte ušetřit

Není to případ všech, ale většina kreditních karet má tu nevýhodu, že u nich platíte měsíční poplatek (průměr okolo 50 Kč, závisí na bonusech, které Vám kreditní karta přinese). To už Vám ze 140 Kč dělá 90 Kč. Další věcí jsou horní limity – například můžete ušetřit maximálně 400 Kč měsíčně (při 2% je to 20.000 Kč útrata). Komplikace také můžou nastat ve chvíli, kdy Vám vrácené 2% nevyplatí zpět, ale můžete „si je střádat na hrnec“ nebo vložit na penzijní spoření (vyberte si, co je horší) – to Vám ze 140 Kč dělá -50 Kč.

A jsme zase u toho – samé špatné zprávy, samé omezení – kreditní karty jsou nebezpečné! Nejsou, jen musíte věnovat dostatek času jejich průzkumu. Až si budete hledat kreditní kartu, aby Vám přinesla nějaké výhody, hlídejte si tyto věci:

  • kolik stojí vedení karty
  • jaké bonusy Vám kreditní karta nabídne
  • jakou formou Vám bude vyplácen bonus z nákupů
  • délka bezúročného období

Využití bezúročného období

Bezúročné období funguje takto: vypůjčíte si peníze a pokud je vrátíte v určitém časovém horizontu, nezaplatíte ani korunu navíc. Bezúročné období můžete skvěle využít ve chvílích, kdy Vám do výplaty zbývá pár dní, ale na účtě už žádné peníze nemáte. Stejně tak pro Vás může být výhodné ve chvíli, kdy potřebujete něco okamžitě zaplatit, ale peníze máte rozdělené různě po spořících účtech – v tu chvíli vytáhnete kreditní kartu, zaplatíte a až dojdete domů jednoduše převedete peníze zpět na kartu.

Bezúročné období je obvykle dlouhé okolo 50 dní, měli byste mít tedy dostatek času na zpětné vložení financí. Dejte si však pozor na výběry z bankomatu, protože na ty se bezúročné období nevztahuje.


Co očekáváte od kreditní karty Vy?

Sami se rozhodněte jaké funkce byste u kreditní karty chtěli využívat a v závislosti na tom si kreditní kartu vybírejte. Nenechte se nikdy strhnout konkrétním doporučením produktu – a to ani ode mě. Nikdo neví, co je pro Vás výhodné dokud nepozná Vaší situaci. Pokud přijdete na nějaké stránky a uvidíte TOP nejlepší výběr roku tří kreditních karet, tak to ještě neznamená, že je to kreditní karta pro Vás.

Oslovilo Vás bezúročné období, ale už nemáte v plánu s kartou platit za běžné nákupy? V tom případě nebudete dostávat 2% bonus z běžných nákupů a musíte podle toho vybírat i poplatek za kartu. Pokud tři měsíce kartu nevyužijete, zaplatíte za ní 250 Kč poplatek a potom využijete na 10 dní bezúročné období, tak už pro Vás půjčené peníze nejsou zdarma, ale stály Vás 250 Kč.

Oslovily Vás bonusy? Potom nestačí vědět, že dostanete 10% u každého obchodníka, ale musíte také vědět, jakou formou se Vám ty peníze vrátí a aby pro Vás tato forma měla nějaký užitek.

Zaměřte se při výběru sami na sebe.


Pokud byste chtěli poradit nebo jste něčemu nerozuměli podívejte se do sekce slovník, případně mne kontaktujte.

„Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.“