Roman Šeda

Proč jsem začal psát?

Mým plánem bylo zvýšit finanční gramotnost čtenářů. Naučit je finanční základy nutné k běžnému životu, prevenci finančních problémů a také trochu toho kritického myšlení, které nám tak nějako schází.


S tímto nápadem jsem si pohrával už na střední škole a v roce 2015 tento web poprvé spatřil světlo světa. Tou dobou jsem jako největší problém viděl nedostatečnou informovanost o nabízených produktech.

Weby všech finančních institucí byly pěkně barevné, měly hromadu odkazů, sekcí, ale to, co jste skutečně hledali, jste sotva kdy našli. Mým prvním cílem tak bylo podávat informace lidsky.

Samozřejmě zdaleka nejsem jediný, kdo o problematice běžných účtů, spoření nebo například úvěrů píše. Občas však takové zdroje mohou přinést více škody než užitku. Provizní systém vládne světu a z nezávislých porovnání dokáže udělat skvělý stroj na peníze.

Proto bylo mým druhým cílem podávat informace nezkresleně. To je zároveň pravděpodobně nejtěžší a nejtroufalejší úkol ze všech.

Produktů jsou mraky a aby se v nich všech vyznal jeden jediný člověk, bylo by to pro něj extrémně časově náročné, což nás vede k dalšímu důvodu, a to navázání kontaktu se stejně smýšlejícími lidmi.

Dnešní finanční svět je poněkud zvrácený. Finanční poradce je sprosté slovo, zbohatnutí na úkor druhých je považováno za úspěch a investování bez jakékoliv předchozí analýzy se považuje za koletivní sport, spíše než finanční sebevraždu (že, kryptomaniaci?).

Rád bych vytvořil komunitu, která by představovala takovou neutrální půdu pro diskuze nejen o běžných bankovních produktech, ale také investicích. Žádné nabízení produktů, ale kritická úvaha nad jejich využitím a výhodností.

No a nakonec jsem především začal psát, protože jsem se konečně rozhodl o problémech přestat jen blbě kecat, ale začít také něco dělat – tak do toho pojďte se mnou a zapojte se do diskuzí v komentářích, vaše názory jsou vřele vítány.