Portu vs Fondee: Kdo je lepší?

V lednu nám na trh dorazil další investiční zprostředkovatel, díky kterému můžete investovat do diverzifikovaných portfolií s velice nízkými náklady. Tuto roli zatím zastávalo výhradně Portu. Automaticky se tak nabízí otázka – kdo z nich je lepší?

Tento článek je pouhým srovnáním obou poskytovatelů. Proč jsou vybrané kategorie důležité najdete v „Tom článku, který je zatím na papíře“ .Srovnání Portu a Fondee

PortuFondee
Poplatek za správu0,89–1,89 %0,9 %
Frekvence nákupů7 dní14 dní
Automatická rebalance10 % relativně14 dní
Vlastní strategieanone
Výběr instrumentů30
Automatická správa10 portfolií7 portfolií
Z kolika instrumentů se
portfolia skládají
9 ETF15 ETF
Měnový hedginganone
Právní subjekta.s.s.r.o
Základní kapitál445 mil. Kč100 tis. Kč

Počet portfolií Portu vs Fondee

Hlavním účelem obou společností je nabídka automaticky spravovaných portfolií. Fondee vám nabízí portfolia v 7 rizikových kategoriích a Portu v 10 rizikových kategorií.

Poplatek za správu Fondee vs Portu

Fondee si za správu portfolií účtuje 0,9 % a Portu 1 %. Ani u jedné společnosti neplatíte vstupní a výstupní poplatky.

Portu však kromě automatických portfolií nabízí i možnost sestavení vlastní strategie, kde se poplatek pohybuje od 0,89 % až po 1,89 %.

Zdroj: webové stránky Portu.cz

Z čeho se portfolia Portu a Fondee skládají?

U Portu najdete celkem 9 různých ETF, z jejichž modifikací se skládá všech deset automaticky spravovaných portfolií. Co se týče vlastních strategií, tak tam máte na výběr až z 30 ETF.

ETF v portfoliích Portu


Fondee nabízí o něco větší diverzifikaci a portfolia se tu skládají až z 15 ETF.

ETF v portfoliích Fondee

Zázemí společnosti Fondee vs Portu

Pokud máte někomu svěřit své peníze, pravděpodobně se na něj chcete i spolehnout. Neřešil jsem tedy prezentaci na webu, ale spíše výpisy z obchodního rejstříku.

Za Portu stojí akciová společnost WOOD & Company, jejíž základní kapitál podle obchodního rejstříku Portu činí 445 milionů Kč.

Za Fondee stojí Hlavsovi, jejichž základní kapitál podle obchodního rejstříku Fondee činí 100 tisíc Kč.

Fondee nakupuje ETF u nízkonákladového brokera Degiro.

Shrnutí

Fondee je proti Portu zatím nováček a nenabídne vám tolik možností. Portfolia Fondee jsou o něco diverzifikovanější, ale na druhou stranu jim schází měnové zajištění.

U Fondee mě také velice překvapila otevřenost a transparentnost. Všechny ETF, do kterých investují, najdete na jejich stránkách, Portu vám je ukáže až po registraci.

Druhým překvapením bylo, že Fondee investuje prostřednictvím brokera Degiro, kde si můžete sami založit účet a jejich portfolia jednoduše okopírovat, jestli je to ale dobrý nápad, to už bude téma jiného článku.

Za mě je vítězem prozatím Portu. Má stabilnější zázemí, měnové zajištění, tématická portfolia a nabídku vlastních strategií.

Oběma projektům však držím palce, investování je díky nim mnohem přístupnější.