Zajímá vás zahraničí? Potom vás zajímá Revolut!

Obsah článku

Když jsme v [letošním roce srovnávali běžné účty], nakousli jsme nově i téma zahraničí, placení na zahraničních e-shopech nebo například směnu na cizí měny. Pro ty, kteří článek nepostřehli nebo záměrně vynechali, mám menší připomenutí:

Kurzovní směna
Rozdíl v nákupní a prodejní ceně USD. Čím nižší, tím lepší.

Revolut vám jednoduše, co se týče zahraničních směn, nabídne bezkonkurenční podmínky, a to je přesně důvod, proč se dnes podíváme na nabídku jeho služeb, jeho silné a slabé stránky a k čemu ho můžete využít.


Co je Revolut a k čemu ho můžu využít?

Revolut je britská fintech společnost, která se snaží nahradit tradiční bankovnictví. V podstatě jde o mobilní aplikaci, kterou můžete využít hned několika způsoby, jako například:

  • levná směna
  • platby po internetu
  • výběry z bankomatů EU
  • možný nákup kryptoměn

Na jediném účtu můžete držet až 29 různých měn, jejichž počet neustále roste. Jak už jste sami viděli, náklady na převod mezi jednotlivými měnami jsou opravdu nízké.


Kurzovní směna
Rozdíl v nákupní a prodejní ceně EUR. Čím nižší, tím lepší.

V České republice existuje pro převod měn více služeb, ale většina z nich má svá úskalí. Můžete se podívat například na HN směna nebo TransferWise.

Většinou byl problém v minimálním požadovaném objemu převodu, například 10 000 Kč nebo nemožnost vložit na účet české koruny. Vy jste tím pádem museli české koruny převést u své banky například na eura, ty vložit na zvolenou službu a následně eura převést na vámi požadovanou měnu.

To však vzhledem k tomu, že první směna proběhla u vaší banky zcela postrádalo smysl.

Donedávna tímto nešvarem trpěl i samotný Revolut, ale od dubna letošního roku lze na jejich účty vkládat zdarma přímo české koruny, což si vyžádalo naši bližší pozornost.


Levná směna a platby po internetu

Pokud patříte mezi vášnivé cestovatele nebo jen například rádi nakupujete v zahraničních e-shopech, jako je Aliexpress, eBay a Amazon, znamenal by pro vás přechod k Revolutu snížení nákladů o cca 3–5 % na samotných převodech kurzů.

Schválně se zamyslete, kolik korun utratíte v zahraničních e-shopech nebo například na dovolené a zkuste si tuto částku zadat do převodníku od Revolutu. Já pro toto srovnání zvolil směšnou částku 100 USD.


Směna Revolut
Směna 100 USD na CZK. Datum 7. září 2018

Podle výše uvedených grafů jsem zvolil pro srovnání kurzovní lístek ČSOB, který se vizuálně blíží k průměru všech bankovních institucí.


Směna ČSOB


Vy samozřejmě nakupujete za vyšší cenu než prodáváte, v ten samý den vás tedy vyjde jeden dolar na 22,68 Kč u ČSOB a na 22,06 Kč u Revolutu. Následující výpočet už byste určitě zvládli sami a vyplývá z něj, že na každých utracených 100 USD, jste při využívání ČSOB (která v našem příkladě zastupuje všechny bankovní instituce) přeplatili:


100*22,68 – 100*22,06 = 2268 – 2206 = 62 Kč (2,8 %)


Tato částka se může zdát určitě relativně malá, ale je třeba brát v potaz i další okolnosti. Zaprvé žádný vášnivý cestovatel na cestách určitě neutratí za celý rok jen 100 USD a za druhé i 2,8 % je trojnásobek toho, [jaké zhodnocení vám v současné době nabízí spořící účty].

Výběry z bankomatů a nákup kryptoměn

Pokud si v zahraničí občas vyberete peníze z bankomatu, je na tom Revolut ještě lépe, prvních 200 EUR v měsíci si můžete vybrat zcela zdarma a pokud tento limit překročíte, zaplatíte z každého dalšího výběru 2 % v podobě poplatku. Tyto podmínky vám v porovnání nabízí bankovní instituce:


Poplatky výběr z bankomatu
Zajímá vás tmavý sloupeček, který se většinou pohybuje nad 75 Kč.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že výběry z bankomatů Air bank a KB jsou zcela bez problémů, dle zkušenosti mého známého se při pokusu o výběr z bankomatu Monety setkal s upozorněním, že se na výběr může vztahovat poplatek 200 Kč.


Co se kryptoměn týče, můžete si na účet Revolutu pořídit Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash a Ripple. Nepočítejte však s příliš velkou flexibilitou.

Ke svým kryptoměnám nezískáte privátní klíče a nemůžete si je poslat z Revolutu pryč. Pokud používáte bezplatný účet, budete muset také Revolut doporučit třem kamarádům (ovšem pozor na to, abyste jim poslali správný odkaz, jsou totiž dva), nebo kryptoměny ani nezakoupíte.

Výhodou je, že kryptoměny nakupujete přímo za české koruny a náklady na jejich nákup jsou tak v porovnání s ostatními alternativami minimální. Nemusíte se ani starat o zakládání kryptoměnových burz nebo peněženek. Cenou za tyto výhody je již zmíněná nižší flexibilita a prakticky minimální nulová kontrola nad samotnými prostředky.


Jak začít?

V první řadě byste si měli stáhnout aplikaci pro Android nebo iOS, registrační proces v tomto článku vynechám a spíše se podíváme na nabízené produkty.

Existuje několik variant účtů: standardní varianta je zdarma a prémiové, business nebo „metal“ účty jsou zpoplatněny. Ke každému účtu si můžete pořídit platební kartu, jejíž vydání a zaslání vás vyjde na 100 Kč.


Revolut karta


Dříve v tomto roce probíhala promo akce, kde jste vydání a dopravu první fyzické karty měli zdarma, pokud jste se nově zaregistrovali a poslali si na účet 300 Kč (ta je pravděpodobně již u konce, ale kdybyste chtěli, můžete vyzkoušet štěstí u zákaznické podpory).

Co se nabízených služeb na zmíněných účtech týče, umí toho Revolut opravdu hodně a i bezplatný účet vám nabídne vychytávky, jako spořící funkci Vault (bohužel bez úročení), neomezené převody do 6000 EUR zdarma, okamžité provádění plateb mezi uživateli Revolut nebo funkci „Sledování nákladů“ pro lepší správu peněz.

Prémiové účty jsou zpoplatněny cca 180 korunami měsíčně a získáte navíc cestovní pojištění, neomezené převody zdarma, celkové navýšení limitů, prioritní podporu a především – turbo transfery (připsané do 24 hodin) zdarma.

Na vás tak zůstává rozhodnutí, které z těchto možností dáte přednost a pak už se můžete s chutí pustit do prvních plateb a využívání karty.


Jaké má Revolut slabší stránky?

Kromě použitelnosti jen v mobilu a dostupnosti jen v anglickém jazyce je to také poměrně malá uživatelská základna. V Čechách to jsou desítky tisíc lidí, což je pro plné využití okamžitých plateb mezi účty Revolut zatím málo.

V článku jsme nakousli také limity.

Kromě zmíněného poplatku za výběry překračující měsíční limit počítejte u bezplatného účtu také s poplatkem 0,5 % za platby překračující měsíční limit 6000 EUR a 0,5 % z měnových konverzí nad limit 5000 EUR. Měnové konverze vás vyjdou dráž v době uzavírky měnových burz (pozdní páteční hodiny a víkendy). Tehdy je za měnovou konverzi účtováno 0,5–2 %.

Zákaznický servis Revolutu je na vysoké úrovni. Bezplatné účty však mívají na agenta poměrně dlouhou čekací dobu a jsou tak v praxi často odkázáni jen na chatbota jménem Rita.

Mezi velice důležitý rozdíl oproti bankovním institucím také patří absence pojištění vkladů. Banky vám nabízí pojištění vkladů do výše 100 000 EUR, zatímco Revolut vám nenabídne pojištění vkladů žádné. Na tomto nedostatku však již Revolut pracuje a žádá o bankovní licenci.


Shrnutí

Revolut je vynikající služba pro někoho, kdo v hojné míře využívá cizí měny, ať už při cestování nebo při nákupech na zahraničních e-shopech. Mezi jeho hlavní nevýhodu patří nutná znalost anglického jazyka.

Pokud vám však cizí jazyk nedělá problém, určitě si objednejte platební kartu. V opačném případě vám zbývají naše bankovní instituce a mohly by se vám hodit informace o kurzovních lístcích.

Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.