Srovnání běžných účtů 2018

Obsah článku

Z kolika běžných účtů máme vlastně na výběr

Dnes budeme mít údajů na srovnání o něco více a rovnou začneme s přehledem, kolik běžných účtů jaké banky nabízí, jak se účty jmenují a jaký z nich jsme vybrali pro naše srovnání, abychom věděli, k čemu se ony podmínky na jednotlivých grafech vlastně vztahují.

Srovnání účtů
Počet běžných účtů, zdroj: sazebníky bankovních institucí

Celkem tedy máme na výběr z 29 účtů. Není toho zrovna málo že? A to ještě nevíte, že brzy přijde TOM! (bohužel, než jsem přehled dokončil, Tom dorazil)

S kým konkrétně máme tu čest

Přehled účtů

Samotný výběr účtů pro srovnání byl ve většině případů vcelku jednoduchý, mnoho bank nabízí například účty pro studenty, pro děti, se speciálními podmínkami a pro koho jsou účty určeny tak poznáte již z názvu.

Tedy abych uvedl vše na pravou míru, tak u většiny bank poznáte, pro koho je účet určen, na jedinou výjimku narazíme u „vy víte koho“ (ehm, ehm je to Česká spořitelna).

Podle pečlivě zvoleného hodu šipky se v našem srovnávacím ringu utkají:


Malý tarif, Genius Basic, Smart, MůjÚčet, mKonto, Základní účet, Fio osobní účet, Běžný účet, Plus Konto


Přehlednost sazebníků

Jak se jednotlivé informace o těchto běžných účtech vyhledávají? Popravdě jsem byl letos při shromažďování informací poměrně zklamán, jelikož mělo dojít ke značnému zjednodušení, ale dle mého úsudku se tak nestalo.

Sazebníky bank
Tolik stran musíte prolistovat k nalezení potřebných informací. Zdroj: vlastní průzkum.

Ať si otevřu, jaký sazebník chci, informace stále nejsou jednotné. Nemám samozřejmě vůbec nic proti tomu, aby každá banka měla vlastní grafické úpravy, svůj styl/brand říkejte si tomu, jak chcete, ale tady řešíme čistě čísla a přehled informací. Nemyslím si, že by pro instituce s takovým kapitálem bylo problémové vytvořit PDF ve stylu:


 • Příchozí platba …….. X Kč
 • Odchozí platba …… X Kč
 • SEPA platba odchozí/příchozí ….. X Kč

Pokud by mělo vše být jednotné a jednoduché, určitě by se nemohlo stát, že „poplatek za odchozí platbu“ najdete v sazebnících pod těmito všemi názvy:

 • Provedení jednorázového platebního příkazu zadaného prostřednictvím příslušné služby přímého bankovnictví
 • Příchozí / odchozí platba v ČR (včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO)
 • Odchozí platba zadaná přes internetové bankovnictví nebo mobilní bankovnictví
 • Jednorázové příchozí platby – standardní platba v CZK
 • Jednorázové příkazy (zadané elektronicky, neplatí pro ČSOB Telefonní bankovnictví)

Tak takhle to bohužel ještě nefunguje. Klidně se podívejte na sazebníky sami: FIO, ČS, KB, AIR BANK, ČSOB, RAIFFKA, MBANK, MONETA, EQUA.

Po této zkušenosti začínám uvažovat nad vytvořením vlastního jednostránkového přehledu, když už se bankám pracovat nechce (spoiler!!! :O). Proč to neudělat třeba takto? (ze souborů si stáhněte „návrh“)

Tak kolik mě to bude stát?

Je třeba se zmínit o tom, že poplatky na běžných účtech se snižují a nebudou pro vás mít stejně devastující dopad jako například konsolidace úvěrů. Pokud si zvolíte „špatný“ běžný účet, možná si za rok připlatíte na poplatcích nějakou tu stokorunu až nižší tisíce korun, pokud byste odkládali konsolidaci, můžete se připravit o desetitisíce.


Poplatky vedení účtu


Ano, skutečně je to tak. Vedení účtu zdarma je prostě v kurzu, každý chce věci zadarmo, je to skvělý marketing. Neměli bychom však zapomínat na to, že vedení účtu není jediný poplatek, který se platí.

Není všechno zlato, co se třpytí

Když už nebudete platit poplatek z běžného účtu, najde se například poplatek za vedení platební karty (vybíráte z bankomatu či platíte v obchodě kartou? V tom případě ano, potřebujete ji). Ten naleznete například u mBank (29 Kč/měsíc) a Monety (39 Kč/měsíc).

Aby to však nebylo zbytečně jednoduché, rozdělily se banky na dva tábory.

1)  Všechno ti dáme úplně zadarmo … teda když splníš pár podmínek:

 • Raiffka
  • příchozí platby v měsíci musí být alespoň 15 000 Kč
  • z účtu musejí odejít alespoň tři platby
 • mBank
  • výběr z bankomatu bez poplatku pouze nad 1 500 Kč
  • útrata na kartě musí být alespoň 1 500 Kč
 • ČSOB
  • příchozí platby měsíci musí být alespoň 10 000 Kč

2)  Všechno ti dáme úplně zadarmo, když … ne počkej, všechno ti dáme zadarmo:

 • Air Bank, Equa, Fio

Jelikož jste všichni bystří jak Bystřice a silní jak silnice, tak jste si určitě všimli, že několik bank nepatří ani do jednoho táboru. Je to tím, že u některých bank sice nenaleznete žádné speciální podmínky, ale ani vám nenabízí vše tak úplně zadarmo.

Poplatky za tuzemské platby
Poplatky za tuzemské platby, zleva: odchozí platba, trvalá platba, inkaso.

Příchozí platby zdarma vám na druhou stranu nabídnou všechny srovnávané účty (sláva!).

Poplatky výběr z bankomatu
Poplatky za výběr z bankomatu, zleva: vlastní bankomat, cizí bankomat, zahraničí.

U Air Bank byste mohli být překvapeni, pokud byste vybírali peníze z bankomatu mimo EU, v takovém případě si k poplatku připočítejte dalších 100 Kč. Fio banka zase nabízí 10 výběrů v měsíci zdarma, pokud počet překročíte, přijde vás výběr na 9 Kč a u mBank nezapomínejte na podmínku minimálně 1 500 Kč.

Když už teď víte, na kolik vás takový výběr z bankomatu vyjde, mohlo by vás zajímat, jestli vůbec na té vaší bance nějaké bankomaty rostou.

Počet bankomatů
Počet bankomatů jednotlivých bankovních institucí na území ČR.

Na seznamu nenajdete Equa Bank ani mBank, u obou institucí můžete dle libosti vybírat z cizích bankomatů bez příplatku.

Do nekonečna a ještě dál

Cestování do zahraničí, ať už při studiu nebo jen tak ve volném čase, je stále dostupnější. Ne všude však zaplatíte naší milovanou českou korunou a budete tak muset převádět české koruny na eura, dolary či jiné měny. V tomto případě zůstává náš bankovní sektor v době kamenné. Porovnejte sami:

Kurzovní směna
Poplatek za směnu, levý sloupec procenta, pravý sloupec Kč.

Pokud by vás zajímala přesná hodnota, tak v době porovnávání (cca květen 2018) byste při využití Revolutu (bacha reff link!) zaplatili na směně kurzu 0,9 % (0,19 Kč), a to již není oproti 4,5 % zanedbatelný rozdíl.

Kurzovní směna
Poplatek za směnu, levý sloupec procenta, pravý sloupec Kč.

V případě eura si Revolut vysloužil poplatek za směnu 0,47 % (0,119 Kč).

Shrnutí

Od předchozího srovnání běžných účtů se příliš věcí nezměnilo. Do mojí TOP 3 se stále a bez výjimek řadí Air Bank, Fio a Equa Bank. Kromě běžných účtů však za povšimnutí stojí již zmíněná aplikace Revolut, u které si můžete sjednat platební kartu a společní s ní i bezkonkurenční kurzovní podmínky.

Máte-li zájem o novější trendy, zkuste se podívat po informacích ohledně NFC plateb, třeba se vám bude koncept líbit.

Pokud jste tak ještě neudělali a právě tápete nad výběrem běžného účtu, [mrkněte se na článek Jak vybrat běžný účet], určitě vám pomúže najít odpovědi na spoustu otázek.

Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.