Weby o finanční gramotnosti, které stojí za to navštívit

Obsah článku

Cílem, smyslem nebo chcete-li posláním Finanční školy je šířit finanční gramotnost a naučit vás, jak zacházet s penězi. Proto se nebojím odkázat na jiné weby, které šíří kvalitní informace. Takové stránky nejsou konkurencí, ale naopak mými pomocníky.

Podobných pomocníků je celá řada a na Finanční škole je najdete v sekci „Vzdělávání“.

Nevěřte všemu, co vám kdo napovídá

Existuje však mnoho webů, které se za pomocníky jen vydávají. Pokud je uzavírání smluv nebo doporučení produktů hlavním příjmem webu, nebude pro něj dosažení neutrality nikdy příliš jednoduché.

Představte si, že jdete nakupovat kachličky a chtěli byste modré. Váš obchod má však nasmlouváno, že za prodej žlutých, zelených a růžových kachliček dostane vyšší prémii. Modré kachličky má možná v nabídce, ale nemá ve skutečnosti takovou motivaci vám je nabídnout (takto to mimochodem funguje s investičním životním pojištěním – ruce pryč).

Poslední dobou jsem také narazil na velké množství webů, které se rádi ohání statistikami, grafy, analýzami a kdoví čím vším dalším. To samo o sobě není nic špatného a sám jsem velkým zastáncem těchto nástrojů. Problém však nastává, když takový web neodkazuje na zdroj zjištěných informací.

Američtí vědci totiž zjistili, že lidé věří všemu, co zjistili američtí vědci.

Kdykoliv tedy narazíte na další takový „hodnotný“ výzkum, ptejte se: Z jakých zdrojů autor tyto informace získal? Kolik účastníků se ankety zúčastnilo? Z jaké věkové kategorie? A na jakékoliv další otázky, které jsou vzhledem ke zjišťovaným informacím relevantní. Pokud tyto klíčové informace nedokážete najít, neměli byste na základě takových výzkumů dělat žádná ukvapená rozhodnutí.


Kam se rozhodně podívat

Chtěl jsem proto věnovat krátký článek několika webům, které rozhodně neutrální jsou a vaší pozornost si zaslouží. Tyto weby spravují instituce jako Česká národní banka (ČNB), Česká bankovní asociace (ČBA) nebo Ministerstvo financí. Jsou to:

Je však třeba zmínit, že největší výhoda nestranných webů je zároveň jejich největší nevýhodou. Vzhledem k tomu, že jsou weby nestranné, nedočkáte se žádného konkrétního tipu na běžný účet nebo například porovnání produktů. Většinou půjde o teorii.

Určitě vám mohu doporučit, abyste navštívili sekce s kvízy. Pár otázek mi přijde z cesty, u ČBA nevím co bylo dobře/špatně, ale celkově se dozvíte nemálo zajímavých informací.

Vědět, kdo navrhuje vzhled českých bankovek, je rozhodně zajímavá informace, ovšem prakticky je využitelná maximálně tak ve znalostních pořadech s panem Hámou.

Kvízy, Peníze na útěku

To ale nemění nic na tom, že hledáte-li teoretické znalosti, pravděpodobně na mnoho lepších zdrojů nenarazíte. A pokud si myslíte, že se mýlím, určitě se s námi o vaše weby podělte v komentářích!

Zpět na začátek.


Chcete-li zaplnit mezery ve vašem finančním vzdělání, pusťte se s radostí do čtení. Správci těchto webových stránek jsou (doufám a věřím) sami o sobě zárukou dostatečné kvality obsahu.

Tento článek byl poprvé zveřejněn 1.1.2017.

„Ovládejte své finance, nenechte se jimi ovládat.“